Kurguvalu, õigemini neeluvalu, on väga sage haigustunnus, millel võib olla mitmeid erinevaid põhjuseid. Neel ise on üsna ulatuslik organ, ulatudes nina tagant (ninaneel) suu tasandile (suuneel) ja kuni häälepaelteni välja (alaneel). Terve inimese neelu katab limaskest, mis on niiske ja valutu.

Kes meist poleks kurguvalu kogenud eriti just jahedal sügis-talvisel perioodil, mil meie tervise “suvest täislaaditud akud” hakkavad tühjenema ja haigustele vastuvõtlikkus hakkab suurenema. Aga mis tekitab kurguvalu ja kuidas seda ära hoida või kuidas sellega toime tulla?

Kurguvalu võib olla äkki tekkinud ja lühiajaline, kestes kuni 10 päeva. Kui selle juurde käivad üldnähtudena muud külmetushaiguse sümptomid nagu üldine halb enesetunne, nohu, köha, väike palavik ja ka häälekähedus, siis on tegu ägeda neelupõletikuga ehk farüngiidiga (farüngiit on kogu neelu limaskesti haarav põletik). Viimane on tavaliselt viirusliku tekkega (u 70% juhtudest, põhilised tekitajad on rinoviirused). Nagu igasuguse teise viirushaiguse korral, peaks ka sel juhul haige jääma koju, et mitte levitada nakkavat viirushaigust – peamiselt levivad viirused piisknakkusega. Äge viirulik farüngiit on õnneks iseparanev viirushaigus. Ägeda neelu limaskesta põletiku korral on punetav ja turses kogu neeluring, ka neelu tagasein, lastel isegi kurgumandlid. Teinekord võib nõrgestatud immuusüsteemiga isikutel tekkida tüsistusena teisene bakteriaalne neelupõletik, mille sümptomid sarnanevad ägedale tonsilliidile ja mida ravitakse nagu tonsilliiti.

Viirusest paranemist ei saa me lühendada, kuid meil on võimalik parandada oma enesetunnet, leevendades viiruse poolt tekitatud sümptomeid. Loobuda tuleks limaskesta ärritavate toitude söömisest ( kuum või väga külm toit, hapu või soolane toit), loobuda tuleks ka suitsetamisest.

Ravimisel on eelistatud kodused vahendid, mis on meile kõigile teada kui rahvameditsiinivõtted: tuleb palju juua jahedaid jooke (2 l), et kuivi ja ärritatud limaskesti niisutada ja rahustada ning suurendada toksiinide välja viimist organismist. Tasub meeles pidada, et kui neelu limaskest on põletikuline, siis kuumade jookide joomine ärritab ja võib omakorda neelu limaskesta kahjustada.

Neelu ärritust rahustab ka jaheda veeauru sissehingamine (aur ei tohi olla liiga tuline). Auru tegemisel on abi inhalaatoritest, millega võib olla ka võimalik aurustada ravimtaimede tõmmiseid (kummel, salvei, piparmünt, saialill, vaarika lehed, mustsõstar vm) või ekstrakte, eeterlikke õlisid ja ravimeid. Haigustekitajate mehhaaniliseks eemaldamiseks neeluringist on võimalik kurgu kuristamine (kummelitee, lahja soolvesi).

Apteegivalikus on mitmesuguseid aerosoolina neelu pihustatavaid vahendeid, mis sisaldavad põletikuvastase toimega ravimtaimi nagu taruvaiku, salvei, piparmünti, rosmariini, saialille, astelpaju. Lastele on nüüd saadaval ka sama koostisega pulgakommide vorm. Eelistada võiks õli baasil tooteid, mis samas ka pehmendavad ja libestavad kuiva ja ärritunud limaskesta. Kurguvalu korral on abi ka imemistablettidest, mis suurendavad süljeeritust ja kergendavad seeläbi valulikku neelamist. Aerosoolid ja imemistabletid võivad olla lisaks ka valuvaigistava ja desinfitseeriva toimega. Müügil on nii taimeekstraktide tablette kui ka tilku, mis on samuti põletikuvastase toimega ning leevendavad valu. Tõeliselt tugeva kurguvalu korral on omal kohal ka mittesteroidsed põletikuvastased ravimid (ibuprofeen, paratsetamool vm), mida on nii tablettidena, veeslahustuvate tablettidena ja siirupitena.

Kuna kurguvalu tekkepõhjuseid on nii palju, siis on tähtis välja selgitada selle algpõhjused, et alustada õige raviga ja edasise profülaktikaga. Sest ravi oleneb ju põhjusest! Põhjuste kindlaks tegemiseks tuleb pöörduda arsti juurde. Neeluhaigusi diagnoositakse üldjuhul kaebuste, välise ja neelu (farüngoskoopia) vaatluse põhjal. Teinekord, just välistamiseks, võib olla vajalik teha lisauuringuid, milleks on neelulima laboriuuring (bakteriaalne ja viroloogiline analüüs). Profülaktikaks on alati oluline parandada immuunsüsteemi kaitsevõimet.